קיצוצים באבטחה – יותר מזל משכל!!!

כתב: אורן שם טוב

מדריך בט”פ בכיר – ומייסד המרכז הרב תחומי לביטחון אבטחה וחקירות

 

אין אויב הנראה לעין – אין פיגועים

אפשר לצמצם – לחתוך בכ”א / לחתוך בתהליכי ההצטיידות / לחתוך בהכשרות.

הליך הקיצוצים בוצע.

להגיד היום, לא ידעתי, זה פשוט להשתין מהמקפצה !!!

ההליך לווה בלא מעט תגמולים כלכליים עבור המבצעים ובעיקר בוצע ע”י אנשים שאינם מבינים באבטחת אוכלוסיות ו/או באבטחת מתקנים, אלא בקיצוצים. הרצון העיקש של האויב/יריב היה ידוע לאותם “מקצועני הקיצוצים”. היכולות הטכניות וההנדסיות של היריב/אויב גם הן היו ידועות לאותם “מקצוענים”.

ניתן היה לראות בבירור ובעין בלתי מזוינת, מעל כל במה אפשרית, כיצד האויבים מצהירים על רצונם יכולותיהם וכוונותיהם להשמיד את אזרחי ישראל. על כן להגיד היום, לא ידעתי זו פשוט להשתין מהמקפצה !!! הכל היה ידוע !!! – אבל הכסף דיבר, ולא העיקרון המנחה שאותו התווה שר הבט”פ – הגנה ושמירת ביטחון הציבור.

זהו המצב בו אנו עומדים כיום. “אפשר לצמצם – לחתוך בכוח אדם, לחתוך בתהליכי ההצטיידות, לחתוך בהכשרות”. קיצוצים. אנו עומדים במצב זה לאור פעילותם של אנשי עסקים שאינם בקיאים בצורכי הביטחון. כשאנו רואים אל מול מה ניצבת אוכלוסיית מדינת ישראל, וכיצד היריב מתכנן באופן מרושע וקר רוח, במתווה סדור וברור, התקפות על העורף הרך, מתוך כוונה להשמידו רבתי – ברור כי הליך הקיצוצים באבטחה האזרחית היה שגוי.

הגדילו לעשות פורשים שונים מארגוני ביטחון שונים, שמיד לאחר החלפת מדיהם ופטרונם, הפכו ליועצי בטחון מדופלמים ומצאו כי החלטותיהם הקודמות בנוגע לאבטחה, הן עכשיו מיותרות ולא נכונות ויש לחתוך ולחסוך. הם קבלו את ברכתם, אישורם ותמיכתם של גורמים המנחים לביצוע הקיצוצים. הם אימצו יעד חדש לאחר שהחליפו את תפקידם וברור לכל זב חוטם, כי הליכי יעוץ אלה ומסקנותיהם, מנוגדות להחלטותיהם הקודמות, וכדי לאפשר החלטות אלו ביתר קלות, המתיקו הפטרונים העכשוויים, את הגלולה המרה, במתווה של קבלת אחוזים מכל משרת מאבטח ש”המומחה” יחסוך. אין ספק ש”המומחים” הציגו תוכניות התייעלות לעילא ולעילא, אך מהי רמת האפקטיביות לאחר הצמצומים וההגבלים.

חזון המשרד לביטחון הפנים – להוביל לשיפור משמעותי בביטחון האישי, בתחושת הביטחון האישי ובביטחון הקהילתי, של האזרחים והתושבים במדינת ישראל  ……… כל זאת על מנת לאפשר איכות חיים גבוהה לאזרחי ותושבי מדינת ישראל.

ייעוד המשרד לביטחון הפנים – להוות את הזרוע המרכזית של ממשלת ישראל אשר אמונה על אכיפת חוק, התמודדות עם תופעות פשיעה, שמירה על ביטחון הנפש והרכוש, על הסדר הציבורי והגנה על הציבור מפני טרור; ……… ופיקוח ושליטה על רישוי ואחזקת הנשק האזרחי בישראל.                       לקוח מאתר משרד הבט”פ

כשהיריב ניצל ומנצל את הפסקת האש ו/או הסכם זמני כזה או אחר, לטובת הצטיידות התארגנות ושיפור יכולותיו – אצלנו מיטב אנשי המקצוע הסבירו וממשיכים להסביר לנו מדוע נכון יותר, לוותר, ולנטוש יכולות הגנה על העורף – המצחיק הוא שהגורמים המנחים קבלו גישה זו ואף תמכו בה – לדעתי מתחת לרדאר של השר.

המתווה העקרוני שהתווה השר הוא מתווה של מכפילי הכוח מתוך ראייה עתידית של הסיכונים המאיימים על ביטחון הציבור, ועל כן נקבע כי האבטחה האזרחית תישא בחלק מהאחריות לשמירת ביטחון הציבור בכדי לעשות כך על כל מנכ”ל של חברת אבטחה ו/או ישוב ראוי/מפעל ראוי, מתקן הקולט קהל לדעת לשמר יכולות ועתודות – בעוד שאצלנו בסקטור האבטחה האזרחית, בחרו לפטר ולקצץ, וכדי לממש החלטה עקרונית זו עטפו אותה בהמון אנשי מקצוע חובבי זוזים ובאישור הגורם המנחה !!!

ההליכים המתובלים כבדות, בראיית “החור שבגרוש” והקיצוצים הנגזרים מתפישת עולם זו, פוררו סקטור מקצועי שלם שעמל ימים כלילות לטובת ביטחון הציבור, והובילוהו אל פי התהום.

יחד עם זאת ולאור התוכניות הסדורות של החמאס, וכנראה של שאר חברי השכונה שלנו, גם בראייה כלכלית גרידא, ניתן להבין כי טעו וגם הטעו אותם מקצוענים חובבי שקלים. כל נזק שהיה נגרם על פי התוכניות המקוריות של האוייב (כפי שנודע לכלל עם ישראל מאמצעי התקשורת) גדול במיליארדים מאותם הוצאות שקוצצו. עם ע”י נזק ישיר או עקיף, עלות תקיפת הגורמים העוינים ו/או מיגון עצמי עד מוות ו/או כפיצויים.

ערך חיי אדם נדחק ע”י שער הדולר וכל זאת בעזרתם האדיבה של “מקצוענים חובבי הזוזים” –  שכן צמצום הסקטור ו/או חישוקו עד כדי אובדן יכולותיו הביצועיות – משליכות באופן ישיר על ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל – החלק היפה בכל הסיפור הוא שמתוך 45 מנהרות תקיפה שנחפרו שום מנהרה לא נחפרה לעבר מתקן אסטרטגי – אלא לעבר ישובים, חדרי אוכל ואתרים הומי קהל אחרים. ( למעט תקיפת מחסום קרני וניסיון פיצוץ מוצב צהל ברצועה ).

מרגע שהאויב חדר את קו ההגנה הקדמי שלנו, ודילג או עקף את אמצעי ההתראה וההגנה המשולבים בו, בעזרת מנהרות ו/או כל טקטיקה אחרת – כל תרחיש בתוך שטחי מדינת ישראל, לו שותפים כמה עשרות מחבלים, הופך להיות מעשי – ועכשיו כשאנו רואים את היקף ונחישות הביצוע של היריב, רמת ההתכנות לאירוע מסוג זה עולה בעשרות מונים.

כדי לענות על איום במתווה זה כנגד אזרחי מדינת ישראל, הונחתה וגובשה ע”י השר תפישת הגנה מבוססת מעגלי אבטחה, אלא שאז הופיעו אותם “מקצוענים” רודפי בצעשהחליטו כי ניתן לצמצם את המעגל הפנימי עד כדי ביטול יכולותיו האופרטיביות באופן מוחלט.

באנלוגיה לעולם המרעה – למעשה צמצמו עד כדי ביטול יכולותיהם של כלבי השמירה מעל צאן מרעיתם ואפשרו בעקיפין לזאבים גישה ישירה לצאן. המוטיבציה לפגוע לא ירדה מעולם וייתכן אף כי רק התגברה, לאור השקט היחסי אותו הצליחו גופי הביטחון של מדינת ישראל לספק!!! – ומאידך, רק טיפש הולך לישון בראש שקט, תוך צמצום מערכי ההגנה שלו, בידיעה שאלו הם שכניו.

כבר בשנת 2009 דיווחי גורמי מודיעין שונים, תוך הדלפות לעיתונאים בארץ ובעולם, כי בין עזה למצרים קיימות 1200 מנהרות!!! כשאתה שומע כי צה”ל חשף 30 ואפילו 50 מנהרות ברור לכל בר דעת מהו פוטנציאל הפער בין המספרים, ואל לנו להתפלא מכושר החציבה והבניה של העזתים, שכן, הם בנו לא מעט מחלקי ארץ מולדת. ושלא להזכיר את הסיוע האירני בכסף, יועצים, ואף קבלני ביצוע, יתר על כן תארו לעצמכם את המשימה המוטלת על שירותי הביטחון הישראלים למצוא את אותם חופרים, מסך 1.8 מליון איש השוכנים ברצועת עזה.

מכוון שחפירת מנהרה אינה דורשת ידע ייחודי המאפשר איתור מוקדם של הלומד כנ”ל גם כלי העבודה, בסופו של הליך מדובר בהנדסה אזרחית לכל דבר ועניין, חפירות וקידוחים אופקיים מתרחשים על בסיס יומיומי בכל העולם – ניתן לשער כי מודל מוצלח זה יועתק כמעט לכל זירה בשכונה שלנו, על מגבלותיה ויתרונותיה, שטח בנוי, ו/או הררי, מבנים נטושים וכיו”ב’. הקונספט של מעקף לאמצעי החישה ואמצעי הבלימה הוכח!!! ומודל מוצלח מועתק לא רק ממקדונלד.

מעבר לכך ששיטת החדירה ו/או הגעה אל היעד שונתה, ברור כי שיטת הלחימה שלהם השתנתה מתקיפה ע”י בודדים ו/או חוליות בנות 1-2 מחבלים עברו כמעט כלל ארגוני הטרור בעולם לפיגועים רבי משתתפים. המנהרות מאפשרות מתווה זה בייתר קלות, שכן הן מאפשרות התארגנות ויצירת יתרון מקומי בנקודת הפריצה במונחי כמות. לאחר שחדרו והתפזרו למשימותיהם מתוך כוונה לייצר אירוע רב מוקדי ולהקשות מחד על כוחות הביטחון שלנו ומאידך להגדיל את סיכויי ההצלחה שלהם. ולראיה:

  • אירוע הטרור במומביי  – הודו, ממחיש את היקף הביצוע ואת יכולת ההפתעה. מעל 10 מחבלים תוקפים במקביל מספר יעדים שונים בעיר מומביי בעיקר אתרי תיירות מלון טאג’ מאהל מלון אוברוי טריידנט ובית חב”ד – התקפה זו גבתה את חייהם של 207 איש  ו- 690 פצועים.
  • אירוע הטרור בקניון בניירובי – קניה, ממחיש את היקף הביצוע ואת יכולת ההפתעה התקפה זו גבתה את חייהם של 39 איש ו – 150 פצועים.
  • התקפת הטרור ברכבת התחתית בסין – 1 במרץ 2014 התקפת סכינאות שגבתה את חייהם של 33 איש ו – 130 פצועים. התקפה זו ממחישה ביתר שאת את הצורך במאבטחים חמושים בזירה שכן לא ניתן למנוע את הגישה לסכינים.
  • התקפת הטרור ברכבת התחתית בסין – 6 במאי 2014 לאור המצאות מאבטחים בזירה אירוע זה מסתיים עם 6 פצועים.

ניתן לראות בבירור כי הימצאותם של מאבטחים בזירה צמצמה דרסטית את יכולותיהם של המפגעים מחד, ומאידך סייעה לחיסול האירוע בזמן קצר מאוד.

כשאנו בוחנים את עשייתם של אנשי האבטחה האזרחית בשנות 2000-2005 הפיגועים הקשים בקניונים, אנו מזהים בבירור, כי למעשה המפגעים לא הצליחו להיכנס לאף קניון, אלא פעלו מחוצה לו ו/או בשער הכניסה לאור היתקלותם בכוח האבטחה, הליך שהציל רבים מאזרחי ישראל, המאבטחים עצרו בגופם את המפגעים!!!

כשאנו בוחנים את אבטחת הציבור נכון להיום ברור לכל בר דעת כי הכניסה אינה מפוקחת באופן סביר וכל מי שירצה להיכנס ו/או להכניס דבר מה יוכל לבצע זאת בקלות בלתי נסבלת, שלא לדבר על יכולות התמודדות וסיכול אירוע או צמצום הנזקים. לאור מכלול הטיעונים שהוצגו לעיל אין מנוס מעיבוי מערכי האבטחה החמושים חזרה לרמה אפקטיבית.

אובדן הידע והיכולות בשנתיים האחרונות חמור, ויחד עם זאת, ניתן עדיין לתקן את הנעשה ולסגור פערים לפני שיהיו לנו נפגעים רבים, הכתובת לא רק על הקיר, אלא על כלל קו הרקיע – צריך להתעשת להבין ולהכיל כי מערכי הגנה אזרחיים חמושים מקצועיים הם חלק בלתי נפרד מאורח חיינו העתידי. ואולי כדי שיהיה קל לקבל זאת, פשוט צריך לחשוב על מערכים אלו כפי שמתייחסים לכלל המיסים במדינה – בדיוק כפי שמדינה אינה יכולה להתקיים ללא מיסים – אזרחים אינם יכולים להיות בטוחים בשכונה הזו, ללא מערכי הגנה אזרחיים. אין פה משום ראיה פטאלית, אלא ראיה במתכונת ריאלית, השכנים פה אפאס……לא משהו, ועד שלא ירדו מרצונם להשמידנו התהליך עומד על כנו, שכן היום זו מנהרה, מחר זה יהיה רצח המוני בנשק קל ו/או סכינאות.

כל זמן שהרצון לפגוע קיים ומערכי ההגנה אינם, הם יצליחו!!! – כולנו ראינו בפייסבוק כיצד חלאה מצוידת בדיסק חיתוך, מפיל עמוד חשמל מרכזי ומנתק את הישוב דולב – וכל זאת לאור יום, ומצולם לטובת יחסי ציבור של אותם מפגעים – האם זהו חלק מאותה מערכה המתקיימת בדרום, או בדיקת יכולות שלהם ושלנו, ואולי גם וגם.

לסיכום:

·   פגיעות החברה המודרנית בישראל אינה מאפשרת קלות דעת כפי שהפגינו אותם מומחים לשקלים חדשים – הם לא הולכים לנוח וכך גם אנו!!!

·   יוחזרו לאלתר המאבטחים החמושים לרחובות סביב ילדינו נשותינו ומשפחותינו. – כחלק ממענה כולל כנגד אותם שכנים רצחניים.

יבדקו לאלתר, אותם מומחים בכירים, קרבתם להחלטות הביטול / צמצום, ומצב חשבון הבנק שלהם

 

 

מקורות – מינהור

אליאור לוי, כך נראית מנהרת תופת מבפנים  באתר ynet‏,18 ליולי 2014

רועי נחמיאס, מצרים 1200 מנהרות הברחה בגבול רצועת עזה באתר ynet‏, 26 דצמבר 2009

רוני דניאל, כך מתמודד צה”ל עם איום המנהרות, mako-חדשות 2 (צולם באפריל 2014, פורסם ביולי 2014

אבי יששכרוף, כך פועל “צוות מנהרות הטרור” של החמאס באתר וואלה!, 17 בנובמבר 2013

יוחאי עופר ואסף גבור, תעשיית המנהרות של החמאס: לפני אוכל לאזרחים באתר nrg‏ 18 אוקטובר 2013

רון בן ישי, חמאס מקים מערך מנהרות לעימות עם צה”ל באתר ynet‏, 5 פברואר 2007.

אמיר בוחבוט, צה”ל חשף מנהרת ענק בעזה, באתר nrg‏, 30 באוגוסט 2006

אחיקם משה דוד, הותר לפרסום: מנהרה פלסטינית נחשפה סמוך לקיבוץ ניר עוז, באתר nrg‏, 15 בינואר 2013

גילי כהן, בצה”ל מעריכים כי בניית המנהרה נמשכה כשנה וחצי, באתר הארץ, 13 באוקטובר 2013

יואב זיתון, שלב אחרי שלב: כך נחשפה המנהרה מעזה, באתר ynet‏, 13 באוקטובר 2013

הכלי המיוחד שהשמיד את המנהרה בעזה, וואלה, 2 בנובמבר 2013

גילי כהן, צה”ל: ארבעה מפקדים בכירים בתחום המנהרות בחמאס נהרגו הלילה בתקיפה, באתר הארץ, 1 בנובמבר 2013

יואב זיתון, צה”ל: מקדח של הלוחמים הפעיל את המטען, באתר ynet‏, 1 בנובמבר 2013

אור הלר, “חזבאללה מסוגל לחמם את הגזרה, אנו מוכנים לכל תרחיש”, “ישראל דיפנס”, ‏ 10.04.2014.

יואב זיתון ואילנה קוריאל, מנהרת טרור בשטח ישראל: ‘המטרה – חטיפה’, באתר ynet‏, 21 במרץ 2014

גילי כהן, ממדי המנהרה שנחשפה מתגלים: 700 מטר בתוך שטח ישראל, באתר הארץ, 24 במרץ 2014

דורון פסקין, מנהרות הלחימה של עזה הפכו לענף יצוא של חמאס, באתר כלכליסט, 20 ביולי 2014

יואב זיתון, פרטים חדשים על המנהרה שנחשפה: “ניסיון לפיגוע שלא הכרנו כמותו”, באתר ynet‏, 15 ביולי 2014

יוחאי עופר, צה”ל סיכל פיגוע חדירה גדול דרך מנהרת טרור, באתר nrg‏, 17 ביולי 2014

יואב זיתון, אחיה ראב”ד, נועם (דבול) דביר ורועי קייס, קצין וחייל נהרגו בחדירת המחבלים ממנהרה, באתר ynet‏, 19 ביולי 2014.

אמיר בוחבוט, צה”ל סיכל פיגוע במעבר קרני, באתר nrg‏, 14 בספטמבר 2006

אחיקם משה דוד, נמנע פיגוע ענק נגד צה”ל ברצועת עזה, באתר nrg‏, 9 בנובמבר 2012

מתן חצרוני, אחרי חשיפת מנהרת הטרור: עוד שלוחת מנהרת תופת התגלתה בעזה, באתר mako,‏ 15 באוקטובר 2013

גילי כהן, מול הטכנולוגיה והמודיעין של צה”ל, חמאס יורד מתחת לפני הקרקע, באתר הארץ, 19 ביולי 2014

אבי בר-אלי, המחדל – כך לא חוסל טרור המנהרות: מכרז משרד הביטחון, הזוכה האלמונית וההון שבוזבז, באתר הארץ, 21 ביולי 2014

ענבל אורפז, מחדל המנהרות // מכ”מ, מיקרופון וכוח המשיכה: כך מגלים מנהרות ומונעים פיגועים, באתר TheMarker‏, 21 ביולי 2014

חנן גרינברג, הפיתוח החדש שמאיים על המנהרות בעזה, באתר nrg‏, 2 ביולי 2012

יואב זיתון, ניסוי: איתור “מנהרת חמאס” – במרכז ת”א, באתר ynet‏, 15 ביולי 2014

קובץ וידאו כך מפוצץ צה”ל פתח מנהרה בעזה. צפו, באתר ynet‏, 19 ביולי 2014

מקורות – קיצוצים

יובל אזולי, 800 מוסדות חינוך לא יאובטחו בגלל קיצוצים וואלה! חדשות 1 ספטמבר 2008.

עופר אשטוקר, מי ישמור על מאבטחי בתי הספר והגנים אשדוד-נט 22 למרץ 2014

יניר ינגה, המועצות האזוריות למבקר המדינה בדוק את הקיצוץ בתקציב האבטחה שלנו אתר הארץ 10 לפברואר 2013

אורית עצר, שרת החינוך תמיר: צמצום האבטחה יוביל להשבתה ערוץ 7 19 נובמבר 2008

יינון מגל, מחדל אבטחה כך חדרנו עם פצצת דמה לקניון עמוס וואלה! חדשות 19 נובמבר 2013.

משה פריאל, מחדל אבטחה חמור בקניון הנגב באתר nrg‏ 15 ספטמבר 2011

מקורות – פיגועים

מומביי – 173 הרוגים  – לא הייתה אבטחה – היקף הרוגים נשאר קטן ביחס לתכנון הודות לתגובת כוחות הביטחון המקומיים היעד של המחבלים היה 5000 הרוגים.

27 November 2008 “India terrorist attacks leave at least 101 dead in Mumbai” . Los Angeles Time

Wave of Terror Attacks Strikes India’s Mumbai, Killing at Least 180 Published November 26, 2008 FoxNews.com

אירוע התקיפה בקניון בניירובי – 41 הרוגים – נק”ל ורימונים – לא הייתה אבטחה המחבלים עשו ככל העולה על רוחם.

Nairobi attack: Kenya forces comb Westgate site  Sep 21, 2013   BBC news Africa

Gunmen Kill Dozens in Terror Attack at Kenyan Mall September 21, 2013 the new York times

אירועי הסכינאות ברכבת התחתית בסין – 33 הרוגים ו 130 פצועים.
Dozens dead in knife attack at China train station Site1 March 2014 USA Today
china Blames Xinjiang Separatists for Stabbing Rampage at Train Station MARCH 2, 2014 the new York times

Security Tightened in Kunming After Chinese Train Station Knife Attack MAR 3, 2014 11:10AM ET / GLOBAL

לאחר פריסת כוחות אבטחה נבלמו התקפות הטרור והתוצאות הן 6 פצועים בלבד בהתקפות הנוספות – BBC Site 6 March 2014

Six injured in knife attack at Chinese train station  6 May 2014  The guardian